Zveme do Nepálu na BVV s našimi přáteli z CK Livingstone

NEPÁL JE KRÁLOVSTVÍ VE STÍNU HIMÁLAJE, V PŘEKLADU SANSKRTU „DOMOV SNĚHU“. Pestrá příroda šplhá od tropického pralesa k ledovcům krajinou starobylých kultur, zajímavých lidí i fantastických svatyň. Nepál patří všem! Jen z něj trochu vypadávají ti, co se zde narodili… Mekka horolezců plná syrové krásy. V zemi osmitisícových vrcholů lze v podhůří pozorovat slony, nosorožce i tygry. Nevárské řezby „Údolí dřevěných chrámů“ předčí očekávání. NEPOKOUŠEJ SE MĚNIT NEPÁL. NEPÁL ZMĚNÍ TEBE! Známý slogan Nepálu a jeho kouzlo opravdu funguje! Možná trochu jinak, než očekáváme…

V Kongresovém centru BVV bude i několik výstav. Prodejní výstava nepálských thangk nabízí díla vysoké kvality vyrobené nejlepšími nepálskými umělci. Zakoupením lze přispět na pomoc Nepálu. Thangka je buddhistický náboženský svitkový obraz, který pomáhá prostým věřícím pochopit základní principy a pravdy náboženství. Představují buddhistické vnímání vesmíru prostřednictvím mandal, personifikují postavy buddhistického panteonu, které ve svém vlídném či hněvivém zobrazení vnášejí do duší klid. Pomáhají v životě překonávat překážky působené zlem. První thangku prý nakreslil Buddha. Původně thangky sloužily poutníkům jako ochrana před nehodami a potulným učitelům jako názorná pomůcka při výkladu buddhismu. Až později se začaly rozmisťovat do chrámů a stávaly se součástí domácích oltářů. V tibetském buddhismu hrají důležitou roli. Po staletí bylo centrum tvorby v Tibetu, po čínské okupaci se přesunulo. V Nepálu pokračují v tradici kresby příslušníci kmene Tamangů, kteří přišli v 16.století z Tibetu. Malířské školy jsou v Káthmándú i okolí, díla můžeme obdivovat v mnoha “galeriích”. Thangky se tradičně malují na bavlněné plátno. Používané barvy se získávají na přírodní bázi a mají vysokou stálost. Připravované barvy jsou drahé, nejvíce zlatá. Pravidla malby určují posvátné knihy. Podle nich musí postavy božstev mít předepsaný počet rukou či barvu tváře, dány jsou pózy, gesta i výrazy a symbolické předměty, které drží. Způsob ztvárnění prvků záleží na přístupu umělce, což činí každou thangku originálem.

Nepálská kuchyně má pro Evropany nádech exotiky. Produkty díky znamenitým chutím i nezaměnitelným vůním uspokojí nejnáročnější labužníky. Přijďte ochutnat výrobky nepálských mistrů a nasát atmosféru Nepálu. Ochutnávka je připravena v Kongresovém centru. Výtěžek jde na Nepál.
Nepálské děti potřebují pomoc dvojnásobně. Děkujeme za důvěru…
Namasté Nepál, z.s. www.namastenepal.cz

Neváhejte se vydat za poznáním. Bez letenky třeba na akci GO Kamera v lednu 2016, s letenkou na zájezdy organizované CK LIVINGSTONE. Čeká toho na Vás opravdu hodně!